
Google Pay в Україні
Содержание
Google Pay в Україні з’явився у листопаді 2017 року. Його запуск не планувався, але активна участь провідного банку, НБУ та MasterCard дозволила відкрити нові можливості для України. Популярність сервісу зростає з кожним днем, тому що відпадає необхідність у гаманцях та пластикових картках. Смартфон тепер замінює все, а банківські дані перебувають у повній безпеці.
Як працює Google Pay
Google Pay – це система, яка дозволяє за допомогою мобільних пристроїв безконтактно платити за товари та послуги у магазинах, програмах та на сайтах. При цьому фізична наявність платіжної картки не потрібна. Магнітну стрічку або чіп із ПІН-кодом замінює технологія NFC. Попередня прив’язка до цифрових гаманців банківських карток/рахунків є обов’язковою.
Google Pay раніше був відомий як Android Pay, який працював на пристрої на базі Android. Після перейменування функціонально нічого не змінилося, тільки стало «простіше та безпечніше» купувати. Платіжна інформація доступна у всіх продуктах Google, включаючи інтернет-браузер, YouTube, Android-додатки та зберігається в Google-акаунтах. У США сервіс працює не лише на смартфонах з операційною системою Android, а й iOS. В Україні аналогічна система платежів також раніше була розроблена і для пристроїв IoS – Apple Pay.
Щоб скористатися перевагами безконтактних платежів, потрібно завантажити відповідну програму з Google Play Market. Підтримувана версія Android – 5.0 і вище. Після запуску Google Pay до нього підключається банківська дебетова чи кредитна картка. Можна прив’язати багато карток, але основною карткою потрібно призначити одну з них. Список платіжних систем, чиї картки приймаються:
- American Express;
- MasterCard;
- Visa;
- Visa Electron (крім США) и др.
При оплатах достатньо піднести розблокований телефон до терміналу із позначкою GPay (PayPass, PayWave). Розблокування екрана здійснюється одним із таких способів: PIN-код, пароль, графічний ключ або відбиток пальця/сканер ока. Сама програма запускати не потрібно. Якщо оплата пройшла успішно, на екрані з’явиться синій прапорець і термінал подасть звуковий або текстовий сигнал. Можливо, потрібно буде ввести PIN-код кредитної картки або розписатися у квитанції. Що потрібно зробити, якщо синій прапорець не з’явився?
- Змінити положення пристрою. NFC-антена може бути або у верхній, або в нижній його частині.
- Піднести телефон ближче до терміналу.
- Потримати телефон у терміналу довше за звичайний час.
Плата за обслуговування та комісія за купівлю банком не стягується. Банки України, які працюють з Google Pay:
- Приватбанк;
- Ощадбанк;
- Монобанк;
- Укрсиббанк;
- Південний;
- Альфа-банк;
- ОТР;
- Таскомбанк та ще близько десяти банків.
Сфера застосування безконтактних платежів в Україні здебільшого охоплює торгові точки, каси самообслуговування та громадський транспорт. У майбутньому можна буде оплачувати товари у вендингових машинах, у зонах безготівкових розрахунків на стадіонах, будь-якому транспорті тощо.
Google Pay безпека
Для підтримки безпеки даних користувача Google використовує кілька технологій.
- Робота з даними: вся інформація шифрується та зберігається на захищених серверах. Дані з Google Pay можна експортувати та видаляти. Цілком інформація стирається лише при видаленні профілю на сторінці google.com, а про конкретну операцію – на myactivity.google.com.
- Віртуальний рахунок. Платіжні дані (інформація про картку) продавцю не передаються. Для цього створюється номер віртуального рахунку. Користувач може частково побачити його у додатку (лише 4 цифри). Завдяки цій технології зчитування даних “з боку” втрачає сенс.
- Блокування екрану. Це важливий щабель для забезпечення безпеки. Якщо блокування відключено за замовчуванням, всі номери віртуальних рахунків автоматично видаляються, тобто. програма працювати не буде. При втраті або крадіжці телефону можна заблокувати або стерти з нього всі дані дистанційно. Для цього не можна вимкнути функції «Визначити місцезнаходження» (передача геоданих) та «Знайти пристрій».

Стандартні способи блокування:
- Графічний ключ: потрібно намалювати на екрані простий малюнок.
- PIN-код або пароль: ввести не менше 4 цифр/літер, а краще – більше.
- Відбиток пальця, райдужка ока. Для цього у смартфоні має бути встановлений сканер для зчитування.
- Автоматичне розблокування. У цьому випадку пристрій задає умови, за яких блокування знімається.
Google не має доступу до паролів, відбитків та сканів осіб. Вони зберігаються в тій частині телефону, куди ніхто, крім користувача, не може зайти. Сервіс має також функцію розумної автентифікації. Певні параметри сигналізують стан пристрою, тобто. про те, чи є розблокування безпечним.
Система Google Pay не лише зберігає банківські картки, подарункові купони, карти лояльності та інше, але й швидко та просто допомагає оплачувати покупки. За допомогою облікового запису користувач контролює всі операції, зберігає свої дані в безпечному місці.